Poliitiline olukord Eesti Vabariigis on jõudnud madalseisu. Toetus valitsuskoalitsioonile ei ole Eestis kunagi olnud nii väike kui praegusel võimuliidul. Riigikogus jätkub fraktsioonide lagunemine, millesarnast ei ole sel sajandil nähtud. Poliitiline ebastabiilsus ja usaldamatus valitsuse vastu on jõudnud uutesse kõrgustesse.
Selles olukorras on juhtiv valitsuserakond pakkunud peaministrikandidaadiks tõsiste korruptsioonikahtlustega seotud poliitiku.
Senine kliimaminister Kristen Michal oli seotud 2012. aastal algatatud kriminaalmenetlusega, mis puudutas Reformierakonna varjatud rahastamist. Menetlus lõpetati piisavate tõendite puudumise tõttu, kuid Reformierakonna toonaseid rahaallikaid ei ole avalikkusele siiani ammendavalt selgitatud.
Äsja on Riigikontrolli auditi tulemusel ilmnenud mastaapse õigusrikkumise kahtlus Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) tegevuse suhtes, mis on minister Michali vastutusalas. Aastaid mitmete metsaekspertide poolt ebaseaduslikus üleraies ja raieandmete manipuleerimises süüdistatud RMK on seadust rikkudes müünud raiepuitu alla turuhinna ja eelistanud salakokkulepetega kindlaid ettevõtteid, tekitades riigile rahalist kahju hinnanguliselt ligi 180 miljonit eurot. RMK uurimist alustada ei kavatse, ministeeriumi juht Riigikontrolli soovitusega ei nõustu.
Kristen Michali kandidatuuri esitamine näitab eetikaprobleemi sügavust. Tekkinud olukorra – nii poliitilise kriisi, ökoloogilise- ja majanduskahju kui ka kerkinud korruptsioonikahtluse – eest vastutavad praeguse valitsuskoalitsiooni erakonnad ja niisugune tegevus ei tohi jätkuda.
Seetõttu on erakond Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid vastu Kristen Michali nimetamisele uueks peaministriks. Usalduse, läbipaistvuse ja vastutustundliku juhtimise taastamise huvides kutsume Vabariigi Presidenti mitte määrama teda uueks peaministrikandidaadiks.
Kuna Reformierakonna juhitud valitsus on viinud Eesti Euroopa suurimasse majanduslangusesse, inflatsiooni, ettevõtete konkurentsivõime kaotusesse ja inimeste heaolu vähenemisse ning puudub ka plaan, kuidas kriisist välja tulla, siis leiame, et kõige õigem Eestile oleksid praeguses olukorras erakorralised valimised.
Lisa kommentaar